Home / Major Racing & Sporting Events / Sports Calender / NRL / Clive Churchill Medal Winners

Clive Churchill Medal Winners

Clive Churchill Medal

The Clive Churchill Medal is awarded to the player judged best on-field in an NRL Grand Final. 

The medal was created to honour Clive Churchill, a former Rugby League great. Churchill played for and later coached the South Sydney Rabbitohs, played representative football for both New South Wales and Queensland, and also captain/coached the Australian Kangaroos.

The winner is chosen by the Australian National Team selectors, and awarded at the post-game ceremony of the NRL Grand Final.

The first recipient of the officially named medal was Peter Stirling from the Parramatta Eels in 1986.

Clive Churchill Medal Winners List Year By Year

Below is a list of Clive Churchill Medal winners including teams, positions and years.

Year Recipient Team Position
1986 Peter Sterling Parramatta colours.svg Parramatta Eels Halfback
1987 Cliff Lyons Manly Sea Eagles colours.svg Manly-Warringah Sea Eagles Five-eighth
1988 Paul Dunn Canterbury colours.svg Canterbury-Bankstown Bulldogs Prop
1989 Bradley Clyde Canberra colours.svg Canberra Raiders Lock
1990 Ricky Stuart Canberra colours.svg Canberra Raiders Halfback
1991 Bradley Clyde Canberra colours.svg Canberra Raiders (losing team) Lock
1992 Allan Langer Brisbane colours.svg Brisbane Broncos Halfback
1993 Brad Mackay St. George colours.svg St George Dragons (losing team) Lock
1994 David Furner Canberra colours.svg Canberra Raiders Second-row
1995 Jim Dymock Canterbury colours.svg Sydney Bulldogs Lock
1996 Geoff Toovey Manly Sea Eagles colours.svg Manly-Warringah Sea Eagles Halfback
1997 Robbie O’Davis Newcastle colours.svg Newcastle Knights Fullback
1998 Gorden Tallis[1] Brisbane colours.svg Brisbane Broncos Second-row
1999 Brett Kimmorley Melbourne colours.svg Melbourne Storm Halfback
2000 Darren Lockyer Brisbane colours.svg Brisbane Broncos Fullback
2001 Andrew Johns Newcastle colours.svg Newcastle Knights Halfback
2002 Craig Fitzgibbon Eastern Suburbs colours.svg Sydney Roosters Second-row
2003 Luke Priddis[2] Panthers colours.svg Penrith Panthers Hooker
2004 Willie Mason Canterbury colours.svg Bulldogs Prop
2005 Scott Prince[3] Wests Tigers colours.svg Wests Tigers Halfback
2006 Shaun Berrigan[4] Brisbane colours.svg Brisbane Broncos Hooker
2007 Greg Inglis Melbourne colours.svg Melbourne Storm Five-eighth
2008 Brent Kite[5] Manly Sea Eagles colours.svg Manly-Warringah Sea Eagles Prop
2009 Billy Slater Melbourne colours.svg Melbourne Storm Fullback
2010 Darius Boyd[6] St. George colours.svg St. George Illawarra Dragons Fullback
2011 Glenn Stewart[7] Manly Sea Eagles colours.svg Manly-Warringah Sea Eagles Lock
2012 Cooper Cronk Melbourne colours.svg Melbourne Storm Halfback
2013 Daly Cherry-Evans Manly Sea Eagles colours.svg Manly-Warringah Sea Eagles (losing team) Halfback
2014 Sam Burgess South Sydney colours.svg South Sydney Rabbitohs Lock
2015 Johnathan Thurston North Queensland colours.svg North Queensland Cowboys Halfback
2016 Luke Lewis Cronulla colours.svg Cronulla-Sutherland Sharks Second-row
2017 Billy Slater Melbourne colours.svg Melbourne Storm Fullback

Clive Churchill Retrospective Medal Winners

Year Winner Team Position
1954 Clive Churchill South Sydney colours.svg South Sydney Rabbitohs Fullback
1955 Jack Rayner South Sydney colours.svg South Sydney Rabbitohs Second row
1956 Kevin Brown St. George colours.svg St George Dragons Prop
1957 Norm Provan St. George colours.svg St George Dragons Second row
1958 Norm Provan St. George colours.svg St George Dragons Second row
1959 Peter Provan St. George colours.svg St George Dragons Lock
1960 Monty Porter St. George colours.svg St George Dragons Second row
1961 Brian Clay St. George colours.svg St George Dragons Five-eighth
1962 Ian Walsh St. George colours.svg St George Dragons Hooker
1963 Norm Provan St. George colours.svg St George Dragons Second row
1964 Graeme Langlands St. George colours.svg St George Dragons Fullback
1965 Kevin Ryan St. George colours.svg St George Dragons Prop
1966 John Raper St. George colours.svg St George Dragons Lock
1967 Les Johns Canterbury colours.svg Canterbury-Bankstown (losing team) Fullback
1968 Eric Simms South Sydney colours.svg South Sydney Rabbitohs Fullback
1969 Dave Bolton Balmain colours.svg Balmain Tigers Five-eighth
1970 Bob Grant South Sydney colours.svg South Sydney Rabbitohs Halfback
1971 Ron Coote South Sydney colours.svg South Sydney Rabbitohs Lock
1972 Dennis Ward Manly Sea Eagles colours.svg Manly-Warringah Sea Eagles Halfback
1973 Bob Fulton Manly Sea Eagles colours.svg Manly-Warringah Sea Eagles Centre
1974 Arthur Beetson Eastern Suburbs colours.svg Eastern Suburbs Roosters Prop
1975 Ian Schubert Eastern Suburbs colours.svg Eastern Suburbs Roosters Fullback
1976 Graham Eadie Manly Sea Eagles colours.svg Manly-Warringah Sea Eagles Fullback
1977 Craig Young St. George colours.svg St George Dragons Prop
1978 Graham Eadie Manly Sea Eagles colours.svg Manly-Warringah Sea Eagles Fullback
1979 Steve Morris St. George colours.svg St George Dragons Halfback
1980 Steve Gearin Canterbury colours.svg Canterbury-Bankstown Bulldogs Wing
1981 Bob O’Reilly Parramatta colours.svg Parramatta Eels Prop
1982 Brett Kenny Parramatta colours.svg Parramatta Eels Five-eighth
1983 Brett Kenny Parramatta colours.svg Parramatta Eels Five-eighth
1984 Peter Kelly Canterbury colours.svg Canterbury-Bankstown Bulldogs Prop
1985 Steve Mortimer Canterbury colours.svg Canterbury-Bankstown Bulldogs Halfback